Ref: BK-EV43/70HG Basicline Range (400 x 300 x 70mm) Ventilated Euro Container Tray with Hand Grips
5.4  Litres
Ref: BK-EV43/70HG
Excellent value, high quality, strong ventilated Euro container trays (400x300x70mm). Stackable, robust and hard wearing with strong reinforced perforated base.
Product Details: (Measurements = LxWxH)
  • External dimensions: 400 x 300 x 70mm
  • Internal dimensions: 367 x 268 x 58mm
  • Usable internal height when stacked: Approx 48mm, if stacked without lids (please contact us if exact dimensions are crucial).
  • Capacity: 5.4 litres
  • Load capacity (at 23ºC): 20 kg per container
  • Stacking load (at 23ºC): 250 kg
  • Weight: 0.470 kg
  • Material: Polypropylene (food grade)
  • Colour: Grey
  • Temperature resistance: -20ºC to +40ºC (to +80ºC in short durations)
  • Ventilated base and sides with ergonomic hand grips (not hand holes)
  • Easy to clean, ideal for food logistics
  • Available with solid sides and base, Ref: BK-ES43/70HG
Available Accessories:
Found this product cheaper elsewhere? Challenge us to beat it!
Colour:
  • Grey
Capacity (Litres):
5.4 Litres
Container Length (mm):
  • 400 mm
Container Width (mm):
  • 300 mm
Container Height (mm):
  • 70 mm
Internal Length (mm):
  • 367 mm
Internal Width (mm):
  • 268 mm